Facebook Grubumuz Bizi Twitter`dan Takip Edin RSS e üye olup haberlerimiz buradan takip edebilirsiniz
  • English (United Kingdom)
  • Turkish (Turkiye)
Anasayfa
Safranbolu`nun Tarihçesi
x

 

Safranbolu çevresi Paleolitik Çağ’dan beri bir yerleşme yeri olmuştur. Eflani çevresinde üç büyük höyük bulunmaktadır. Homeros’ta bu bölge Paflagonya olarak geçer. Pers ve Helenistik dönemlerini yaşadıktan sonra Roma, Bizans döneminde yoğun bir yerleşme alanı olmuştur. Safranbolu-Eflani bölgesinde 24 tümülüs , çeşitli kaya mezarları, kabartmalar, Safranbolu güneyinde Sipahiler Köyü’nde bir Roma tapınağı sayılabilir. Safranbolu içinde Roma ve Bizans Çağları’na ait eser yoktur. Bu dönemdeki adı da belli değildir. Leonard, Safranbolu’nun eski Germia olabileceğini, Ainsworth ise Zafaran Boli’nin eski adının yine safran kenti anlamında Flaviopolis olduğunu  söyler. Osman Turan,Türkler almadan önce kentin adının Dadybra olduğunu yazıyor.

Türkler’in Anadolu’ya gelmesinden sonra Safranbolu tarihi, Kastamonu tarihine bağlı gelişir. Bu bölge ilk önce Daniştmentliler zamanında Türklerin eline geçmiştir (12.yy başı). Sonra tekrar Bizans’a geçmiş, 13.yy başlarında Çobanoğulları burada yerleşmiştir. Çobanoğulları önce Selçuklulara sonra İlhanlılara bağlı kalmıştır. 13.yy sonlarında Eflani’de kurulan Kayı Boyu’dan Candaroğulları Beyliği de burada önce Selçuklulara sonra İlhanlılara bağlı olarak yaşadıktan sonra 15.yy başlarında kısa bir süre bağımsız olmuş, sonra Osmanlılara bağlı kalarak 1461 yılına kadar egemenliğini sürdürmüştür. Kentin o dönemdeki adının Zalifre veya Zalifra olduğu sanılıyor. Safranbolu Candaroğulları döneminde Eski Camii, Süleyman Paşa Medresesi ile Eski Hamam kalmıştır. Bütün bu dönemlerde ve daha sonra Osmanlı Döneminde merkez hep Kastamonu olmuştur. Safranbolu, Candaroğulları döneminden başlayarak Osmanlı döneminde de uzun bir süre Taraklı Borlu adıyla anılmıştır. 18.yy’dan itibaren önce Zağfiran-Borlu sonra Zağfiranbolu adı da kullanılmaya başlanmıştır. Rumlar ise Safranpolis veya Teadorapolis demişlerdir.

Safranbolu’nun Osmanlı dönemindeki geçmişine ait yayınlar pek azdır. Tarihi yapılarına bakarsak bazı isimler ortaya çıkıyor. Bunlardan Cinci Hoca, Köprülü Mehmet Paşa, İzzet Mehmet Paşa, Safranbolu’da eserler bırakmışlardır.

 

 

Şu an siteyi güncelliğini yitirmiş olan Internet Explorer 6 tarayıcısını kullanarak gezmeye çalışıyorsunuz(IE6).

Bu siteyi ve güncel diğer siteleri sorunsuz bir şekilde gezebilmek için Internet Explorer 7 (IE7) veya Mozilla Firefox kullanmanız gereklidir. Lütfen aşağıdaki tarayıcılardan birini indirerek geliştiricilere destek olunuz. Bağlar Saray Otel

Mozilla Firefox 3 indir (önerilen).

Internet Explorer 7 indir.

Bağlar Saray Otel Bir Batucan Turizm İştirakidir